ZAWSZE HARCERZE:

Przyjaciele od czasów II wojny
światowej do dzisiaj

ZAWSZE HARCERZE: Przyjaciele od czasów II wojny światowej do dzisiaj będzie sześćdziesięciominutowym filmem dokumentalnym o grupie harcerzy, wszyscy dziś w wieku osiemdziesięciu lub dziewięćdziesięciu lat, którzy w czasie II wojny światowej jako dzieci brali udział w polskim ruchu oporu i którzy spotykają się regularnie przez ostatnie siedemdziesiąt lat.


Harcerze 22 wdh po uroczystości przyrzeczenia, Grochów 1943


Fabuła

Dzieci należące do 22 i 54 Warszawskiej Drużyny Harcerzy i Harcerek wychowywały się w warszawskiej dzielnicy Grochów w latach 30-ych XX wieku. Chodziły do tych samych szkół, większość do tego samego kościoła. Jako harcerze robili to, co robią wszyscy harcerze na świecie; zdobywali sprawności, uczyli się być lojalnym i kochać swój kraj. Kiedy w 1939 roku faszystowskie Niemcy a następnie Związek Radziecki wkroczyły do Polski, harcerze i harcerki z drużyn 22 i 54 włączyli się do ruchu oporu. Służyli jako kurierzy, roznosili prasę podziemną, malowali antyfaszystowskie napisy, a później brali udział w niebezpiecznych zbrojnych akcjach. Niektórzy zostali aresztowani i zesłani do obozów koncentracyjnych, inni zginęli. Siedemdziesiąt lat później Ci z drużyny, którzy przeżyli: czternastu mężczyzn i sześć kobiet, nadal łączy silna więź przyjaźni. Spotykają się regularnie jako członkowie Kręgu Szarych Szeregów „Bazylika Grochów”, żeby kontynuować misję uczenia nowego pokolenia polskich dzieci o ruchu oporu oraz aby czcić pamięć tych, którzy poświęcili życie za wolną Polskę.



HARCERZE WETERANI DZISIAJ






FILM

Zwiastun

Film będzie w języku angielskim i polskim. Poprzez oczy harcerzy weteranów utrwalamy ich osobistą podróż w czasie ostatnich siedmiu dekad i pokazujemy, jak wydarzenia historyczne wpłynęły na ich życie. Do produkcji włączyliśmy harcerzy z różnych drużyn, jak również obecną drużynę Nr 22 - Sczep „Watra” z Warszawy. Interakcje jej członków z harcerzami weteranami zarejestowaliśmy w nagraniach. Wywiady i ujęcia plenerowe były nagrywane w Warszawie, a montaż ma miejsce zarówno w Warszawie jak i w Waszyngtonie. Film jest skierowany do międzynarodowego widza telewizyjnego, a w szczególności do Polaków żyjących zagranicą. Powstaje witryna internetowa zawierająca więcej długich wywiadów, szczegółowych tematów i dodatkowych informacji.

Obecny stan realizacji

W celu osiągnięcia jakości produkcji potrzebnej do zainteresowania międzynarodowej publiczności projekt potrzebuje silnych środków finansowych. Obecnie aktywnie szukamy wsparcia, zarówno pieniężnego jak i w formie poparcia, od osób i instytucji w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Jak dotychczas nagraliśmy 10 wywiadów z weteranami Drużyn 22 i 54, sfilmowaliśy wiele ważnych uroczystości z okazji obchodzonej w 2014 roku 70 Rocznicy Powstania Warszawskiego oraz kilka scen reinscenizacyjnych . W tej chwili jesteśmy w fazie montażu i zbieramy nowe fundusze.


Zespół

Ten film dokumentalny jest projektem firmy Arthavision i jest produkowany przez Dianelę Urdaneta de Ratha we współpracy z Katarzyną Timmer Lubaczewską. Dianala jest nagradzaną scenarzystką i producentką, a Katarzyna współprodukuje, przygotowuje materiał i jest tłumaczką. Doświadczona ekipa filmowa i montażowa jest częścią zespołu.

Dianela Urdaneta de Ratha

Producentka/Dyrektor/Scenarzystka

Dianela jest dwujęzyczną producentką, scenarzystką i dziennikarką telewizyjną z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Produkowała wideo w języku angielskim i hiszpańskim między innymi dla TV Reuters, TV Głos Ameryki, CNN Hiszpania, CBS telenoticias, Interamerykańskiego Banku Rozwoju (IADB), AARP i TMN. Jest właścicielką multimedianej firmy produkcyjnej Arthavision”. Wybór jej produkcji można obejrzeć na www.arthavision.com.

Jej produkcje wideo otrzymały pięć nagród Communitas Award” przyznawanych przez Stowarzyszenie Specjalistów od Marketingu i Komunikacji w kategoriach: Wprowadzenie zmiany”, Odpowiedzialność społeczna”, jak również Nagrodę Komunikatora”w kategorii Sprawy społeczne”.

Dianela ma tytuł Magistra Sztuki w Produkcji Filmowej i Video oraz licencjat z Dziennikarstwa Medialnego.



Katarzyna Timmer Lubaczewska

Koproducent/Przygotowanie materiału/Tłumaczenie

Katarzyna jest doświadczoną i uznaną nauczycielką języka polskiego uczącą zarówno polskie dzieci jak i dorosłych obcokrajowców. Jest także dyplomowanym polsko – niderlandzkim tłumaczem przysięgłym.

Jako przewodnicząca Towarzystwa Współpracy Haga – Warszawa współtworzyła i współorganizowała szeroki program politycznych, ekonomicznych, kulturalnych, edukacyjnych, ekologicznych i religijnych projektów wymian. Za tę działalność otrzymała od Prezydeta RP Złoty Krzyż Zasługi.

Katarzyna Lubaczewska jest magistrem Wydziałów Polonistyki i Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentką Studiów Doktoranckich tamże. Pochodzi z Grochowa.



Tadeusz Kieniewicz

Operator Filmowy

Tadeusz urodził się w Waszawie w rodzinie związanej z pracą dla telewizji i poznał proces produkcji telewizyjnej już w bardzo młodym wieku.Zajmował się fotografią i produkcją filmów wideo, od kiedy skończył 8 lat.

W swojej pracy kierownika zdjęć i opearatora kamery podróżował do takich krajów jak Tunezja, Włochy, Hiszpania, Francja i Portuglia. Pracował w wielu muzycznych i komercyjnych produkcjach wideo oraz filmach dokumentalnych z reżyserami z Polski, Holandii, Wenezueli i Stanów Zjednoczonych.

Tadusz ma unikalny talent ujmowania światła,kreuje piękne wizualnie wywiady a także niezwykłe i interesujące kadry.

Posiada dyplom Warszawskiej Szkoły Filmowej w dziedzinie kinematografii. Wybór jego prac można obejrzeć na www.kieniewicz.com.



Patryk Morawski

Operator dźwięku/Mikrofoniarz

Patryk Morawski jest muzykiem, inżynierem dźwięku i członkiem stowarzyszenia inżynierów dźwięku. Muzyką zaczął interesować się od dziecka. Podczas edukacji w szkołach muzycznych osiągnął wiele sukcesów zarówno w konkursach regionalnych, jak i ogólnopolskich w dziedzinie kształcenia słuchu, nauki harmonii, czy recitalów chóralnych.

Zainteresowania przedmiotami ścisłymi, jak fizyka i matematyka, zainspirowały go do podjęcia studiów na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwerytetu Muzycznego im.: Fryderyka Chopina w Warszawie w latach 2010-2015. Obecnie realizuje pracę magisterską na temat rekonstrukcji dźwięku w formach audiowizualnych.

Podczas praktyki zawodowej pracował w wielu projektach udźwiękowień do filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych realizowanych we współpracy ze szkołami filmowymi w Łodzi, Warszawie i Gdyni. Od 2013 roku pracuje w roli mikrofoniarza oraz operatora dźwięku.


WESPRZYJ NAS

Z wdzięcznością przyjmujemy pomoc, zarówno finansową jak i inną, od osób i instytucji.

Produkcja “Zawsze harcerze” jest sponsorowana fiskalnie przez Women and Film and Video [Kobiety, film i wideo]. Za pośrednictwem strony tej organizacji można otrzymać zniżkę od podatku za wsparcie naszego projektu:http://www.wifv.org/about/donate/.


HARCERZE WETERANI DZISIAJ


    Członkowie Kregu Szarych Szergów "Bazylika Grochów" po spotkaniu, Warszawa, 8 maja 2014 roku

    ŚLEDŹ NAS NA
    FACEBOOKU
    TWITTER: @ScoutsDoc Instagram: @docscoutsforever